Procesory APU: AMD Carrizo – to wydajne i energooszczędne układy!

Procesory APU: AMD Carrizo – to wydajne i energooszczędne układy!

25/02/2015 0 przez Tomasz Filipski

Firma AMD podała na konferencji ISSCC (International Solid State Circuits Conference) nowe informacje o nadchodzących procesorach APU Carrizo, które znajdą zastosowanie w laptopach i energooszczędnych komputerach All-in-One. Modele te zapewnią obsługę szeregu zaawansowanych technologii z dziedziny zarządzania energią, tym samym oferując znaczący wzrost wydajności dzięki wykorzystaniu nowych rdzeni procesora i nowej generacji rdzeni graficznych.

Układy Carrizo będą stanowić połączenie modułów Excavator, czyli następców Steamrollerów z Kaveri, układów graficznych R-Series, a także nowości jaką jest tzw. Fusion Controller Hub. Ten układ to tak naprawdę zintegrowany w APU mostek południowy, którego nie znajdziemy już na płycie głównej w laptopie. Na pokładzie znajdzie się nowy układ graficzny Radeon z dedykowanym układem zasilania, dedykowany układ dekodujący wideo H.265, a także mostek południowy.

Firma AMD planuje, że zużycie energii tylko przez same rdzenie procesora zostanie zmniejszone o 40 procent przy jednoczesnym znacznym wzroście wydajności, a także zwiększonych możliwościach graficznych i multimedialnych w porównaniu z poprzednią generacją

R E K L A M A

Nowy projekt o zwiększonym zagęszczeniu tranzystorów pozwolił firmie AMD zmieścić ich o 29 procent więcej, czyli 3,1 miliarda w procesorze Carrizo o niemal tej samej wielkości rdzenia krzemowego, jak poprzednia generacja procesorów Kaveri. Wzrost zagęszczenia pozwolił przeznaczyć więcej miejsca na kartę graficzną, podsystemy multimedialne oraz zintegrowanie mostka południowego w jednym chipie.

 

amd-apu-carrizo-grafika

W przypadku technologii multimedialnych znajdzie się obsługa nowego standardu H.265 oraz podwojona liczba silników kompresji w porównaniu z poprzednią generacją. Sprzętowe wsparcie dla H.265 umożliwi obsługę rozdzielczości 4K, zwiększy czas pracy na baterii oraz zmniejszy wymagania związane z przepustowością przy oglądaniu kompatybilnych strumieni wideo.

Nowe procesory są zgodne z HSA 1.0. Umożliwia ona wykorzystanie akceleratorów programistycznych, jakimi często są karty graficzne, co w efekcie pozwala na uzyskanie większej wydajności oraz obniżenie zużycia energii. Najważniejszą zaletą HSA jest heterogeniczny zunifikowany dostęp do pamięci (hUMA). Dzięki hUMA procesor i karta graficzna współdzielą te same przestrzenie adresowe pamięci. Obie te części mają dostęp do całej pamięci platformy i mogą alokować dane w każdej jej lokacji. Ta spójna architektura pamięci znacząco obniża liczbę instrukcji, jakie musi wykonać procesor do ukończenia zadania, co ostatecznie prowadzi do zwiększenia wydajności i energooszczędności.

APU Carrizo zapewnią 10-15-procentową nadwyżkę napięcia, aby mieć pewność, że w całym układzie ma ono zawsze właściwą wartość.

Zużycie energii dla części GPU zmniejszono o 10 procent, a dla CPU o 19 procent. Wskaźnik TDP nowych procesorów będzie wynosił od 15 do maksymalnie 35 W. W przypadku układów 20 W pozwoliło to na zmieszczenie 8 rdzeni GCN 1.2, zamiast stosowanych do tej pory 6.

Kolejną technologią z dziedziny zarządzania energią, jaka debiutuje wraz z procesorami „Carrizo”, jest adaptacyjne skalowanie napięcia i częstotliwości taktowania (AVFS – Adaptive Voltage and Frequency Scaling). Technologia ta wykorzystuje działanie unikalnych i opatentowanych sensorów do analizowania szybkości działania oraz napięcia układu krzemowego w połączeniu z tradycyjnymi sensorami odpowiedzialnymi za temperaturę i moc. Czujniki te pozwalają każdemu egzemplarzowi procesora APU dostosować się do charakterystyki wykorzystanego krzemu, zachowania platformy i warunków operacyjnych. Poprzez tę adaptację realizowaną w czasie rzeczywistym AVFS zapewnia nawet 30 procent oszczędności energii.

Wprowadzono również stan energetyczny S0i3, który podobnie do rozwiązania znanego z Haswelli pozwala na uśpienie niemal całego procesora, a następnie bardzo szybkie jego wybudzenie.

AMD wprowadziło 28 nm proces technologiczny. Pozwoliło to na osiągnięcie 20 procent mniejszego poboru energii w porównaniu do pracującej z tą samą częstotliwością karty graficznej w procesorze Kaveri. Nowe układy zapewnią wsparcie dla Mantle, DirectX 12, Dual Graphics, Freesync, TrueAudio i ARM Trustzone.

Jeśli interesują Cię wyniki benchmarków to koniecznie zerknij na poniższy odsyłacz: