Strona główna Sprzęt komputerowy Laptopy Specyfikacja procesorów Intel 8-generacji z grafiką AMD Vega

Specyfikacja procesorów Intel 8-generacji z grafiką AMD Vega

 

Intel zaprezentował procesory Core ósmej generacji z układami graficznymi Radeon RX Vega M.

Nowe procesory Kaby Lake G trafią do cienkich i wydajnych laptopów oraz do komputerów typu all-in-one. Przyjrzyjmy się budowie i specyfikacji nowy układów.

Procesory będą układami wyłącznie w obudowie BGA – przylutowanej do płyty głównej. Mówimy o 5 nowych układach: Core i5-8305G, Core i7-8705G, Core i7-8706G, Core i7-8707G oraz Core i7-8809G, które będą składać się z 4 rdzeni / 8 wątków (Kaby Lake-H), układu graficznego HD Graphics 630, a przede wszystkim z wydajnego układu graficznego Radeon RX Vega M. Warto jednak dodać, że model Core i7-8706G jako jedyny zaoferuje rozszerzenia biznesowe vPro, natomiast topowy Core i7-8809G to propozycja dla overclockerów – możliwość podkręcania CPU, ale także GPU i HBM2.

R E K L A M A

Można rzec, że czeka nas rewolucja, bowiem układy graficzne od AMD zaoferują dość dużą wydajność, która będzie dobrą odpowiedzią na samodzielne GPU. Urządzenia z wyżej wymienionymi procesorami mają zostać oznaczone nowymi naklejkami informującymi.

intel-8th-gen-core-i7-i5-radeon-rx-vega-foto

Procesory Kaby Lake G z GPU Vega M nie mają za zadanie rywalizować z mobilnymi układami Ryzen. Procesory firmy Intel mają być znacznie droższymi, wydajniejszymi układami. W nowych procesorach firma z Santa Clara zastosuje dwa układy Radeon RX Vega M: GH albo GL, które będą różnić się liczbą jednostek wykonawczych oraz taktowaniem GPU i pamięci HBM2. Układ graficzny Radeon RX Vega M został wyposażony w 20 lub 24 bloki CU oraz w pojedynczy stos wspomnianej pamięci HBM2 (4 GB). Do połączenia procesora z podsystemem graficznym wykorzystano magistralę PCI-Express 3.0 x8, natomiast układ graficzny z pamięcią HBM2 za pomocą mostka EMIB (Embedded Multi-Die Interconnect Bridge). Jaką moc oferują jednostki z układami Radeon RX Vega M?

Układy RX Vega M GH i GL mają mniej więcej dwa razy większą moc obliczeniową od układu graficznego zintegrowanego z mobilnymi Ryzenami. Ich konkurencją więc będą raczej konfiguracje z osobnymi GPU Nvidii, takimi jak GeForce GTX 1050 i GTX 1060 Max-Q aniżeli procesory od AMD. Firma Intel zapewniła, że procesory 8-generacji Kaby Lake G dorównują wydajnością wymienionym GPU Nvidii lub nawet je przerastają. Układy RX Vega M GH i GL oferują oczywiście wszystkie znane z Radeonów obsługiwane technologie i funkcje takie jak: FreeSync/FreeSync 2, HDR, asynchroniczne jednostki cieniujące oraz oczywiście wsparcie dla DirectX 12 czy Vulkan.

Sprawdźmy sobie w końcu jakieś wyniki testów, porównań nowych układów Intela.

intel-8th-gen-core-i7-rx-vega-nvidia-gtx-950m

Pierwszy slajd przedstawia porównanie laptopa z Kaby Lake G z 3-letnim modelem na bazie procesora Intel Core i7-4720HQ i osobną grafiką Nvidia GeForce GTX 950M

Jak wynika z testów przeprowadzonych przez Intela, możemy liczyć na dużo lepsze ogólne osiągi. Z kolei w benchmarkach 3DMark różnica wynosi 2,2x – 2,3x, a w grze Vermintide 2 już 3x. Przeprowadzana konwersja wideo została wykonana 6,7x szybciej, a przygotowanie materiału wideo o 42% szybciej – nieźle? Sprawdźmy teraz kolejne porównanie – tym razem z GeForce GTX 1050.

intel-8th-gen-core-i7-rx-vega-nvidia-gtx-1050

Porównanie procesora Kaby Lake G i grafiką Radeon RX Vega M GL z Core i7-8550U z grafiką Nvidia GTX 1050

Ten z kolei slajd pokazuje, że procesor Kaby Lake G okazuje się wydajniejszy nawet od konstrukcji z Core i7-8550U i GeForce GTX 1050. Różnica w wydajności w grach i w benchmarku 3DMark to 1,1x – 1,4x.

To jednak nie koniec, bowiem pozostawiliśmy na koniec jeszcze jeden slajd, tym razem najmocniejszego procesora Kaby Lake G z układem graficznym Radeon RX Vega M GH.

intel-8th-gen-core-i7-rx-vega-nvidia-gtx-1060

Porównanie Kaby Lake G z najwydajniejszą wersją grafiki Radeon RX Vega M GH z urządzeniem opartym na procesorze Core i7-7700HQ i układem Nvidia GTX 1060 Max-Q

Tak więc, wygląda na to, że procesory Kaby Lake G, a zwłaszcza model Core i7-8809G pozwolą na komfortową rozgrywkę w rozdzielczości 720p, 1080p przy wysokich ustawieniach graficznych…

Co ciekawe, procesory Intela ze zintegrowanym Radeonem mają być traktowane jako w pełni produkt niebieskich. Oznacza to, że obsługa techniczna i sterownik będą dostępne na stronach Intela i na szczęście będą instalowane jednocześnie dwa sterowniki: do Intelowskiego HD Graphics oraz Radeon Software do układu RX Vega M. Co jeszcze ważniejsze, sterownik do układu graficznego Radeon będzie dostarczany Intelowi przez AMD, a użytkownik procesora dostanie wszystkie funkcje znane ze sterowników Radeon Software Adrenalin Edition.

Na koniec powiemy sobie coś jeszcze… Procesor oraz oba układy graficzne i pamięć znajdują się w jednej obudowie bardzo blisko siebie co pozwoli na skorzystanie ze wspólnego układu chłodzenia. Zintegrowanie CPU, GPU i jego pamięci w jednej obudowie daje ogromną oszczędność miejsca i pozwoli na stworzenie cieńszych, lżejszych urządzeń. Jak podaje też Intel, producenci komputerów mogą w pewnym stopniu określać jaka maksymalnie część budżetu energetycznego może zostać przydzielona grafice lub procesorowi.

To wszystko sprawia, że rok 2018 zapowiada się bardzo, ale to bardzo dobrze, nie sądzicie?

Dostępność pierwszych urządzeń z procesorami Kaby Lake G spodziewana jest wiosną bieżącego roku.

Specyfikacja procesorów 8-generacji Intel Kaby Lake G z z grafiką AMD Vega M:

Intel Kaby Lake G
Core i7-8809GCore i7-8709GCore i7-8706GCore i7-8705GCore i5-8305G
Rdzenie / wątki4/8
Taktowanie bazowe3,1 GHz 2,8 GHz
Taktowanie maksymalne4,2 GHz4,1 GHz3,8 GHz
Cache L38 MB6 MB
Intel V-Pro, Intel TSX nietaknienie
Układ graficzny Intel:HD Graphics 630
Taktowaniedo 1100 MHz
Jednostki wykonawcze24
Układ graficzny
Radeon RX Vega:
Radeon RX Vega M GHRadeon RX Vega M GL
Jednostki wykonawcze24 NCU20 NCU
Taktowanie bazowe1063 MHz931 MHz
Maksymalne taktowanie1190 MHz1011 MHz
Pamięć HBM24 GB
Taktowanie pamięci800 MHz700 MHz
Przepustowość pamięci204,8 GB/s179,2 GB/s
ROP
TMU
64
96
32
80
Podkręcanie CPUodblokowane
Podkręcanie GPU Radeonodblokowanezablokowane
TDP100 W65 W
Polecane produkty
Tomasz Filipski
Tomasz Filipskihttps://www.hardware.info.pl
Administrator i założyciel stron Hardware.info.pl oraz Popkultura.info.pl. Urodzony w Rzeszowie w 1984 roku. Z zainteresowaniem i zamiłowaniem do wyszukiwania nowinek technologicznych dotyczących m.in. sprzętu komputerowego, a także kochający cyfrową rozrywkę pod postacią gier wideo, filmów, seriali i muzyki, już w latach 2005-2014 planował powstanie powyższych internetowych serwisów...

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Tomasz Filipski
Tomasz Filipskihttps://www.hardware.info.pl
Administrator i założyciel stron Hardware.info.pl oraz Popkultura.info.pl. Urodzony w Rzeszowie w 1984 roku. Z zainteresowaniem i zamiłowaniem do wyszukiwania nowinek technologicznych dotyczących m.in. sprzętu komputerowego, a także kochający cyfrową rozrywkę pod postacią gier wideo, filmów, seriali i muzyki, już w latach 2005-2014 planował powstanie powyższych internetowych serwisów...

Reklama

Sprawdź cenę na Ceneo.pl