Start Sprzęt komputerowy Procesory AMD zapowiedział wydajniejsze i energooszczędniejsze Ryzeny 3000

AMD zapowiedział wydajniejsze i energooszczędniejsze Ryzeny 3000

Tomasz Filipski
Tomasz Filipskihttps://www.hardware.info.pl
Administrator i założyciel stron Hardware.info.pl oraz Popkultura.info.pl. Urodzony w Rzeszowie w 1984 roku. Z zainteresowaniem i zamiłowaniem do wyszukiwania nowinek technologicznych dotyczących m.in. sprzętu komputerowego, a także kochający cyfrową rozrywkę pod postacią gier wideo, filmów, seriali i muzyki, już w latach 2005-2014 planował powstanie powyższych internetowych serwisów...

Poznaliśmy pierwsze, trochę szersze informacje na temat procesorów Ryzen 3000. Czego możemy się spodziewać po 3-generacji opartych na architekturze Zen 2 procesorach?

Po pierwsze, najświeższe informacje mówią, że trzecia generacja CPU AMD Ryzen powinna przynieść nie tylko lepsze osiągi, ale również i więcej do wykorzystania rdzeni, Ale zacznijmy od początku.

Podczas konferencji firmy AMD na CES 2019, producent procesorów Ryzen zaprezentował 8-rdzeniowy / 16-wątkowy model, którego taktowanie nie zostało jeszcze ujawnione. Procesor ten porównano jednak  z Core i9-9900K w trakcie testu w Cinebench. Okazuje się, że  procesor oparty na mikroarchitekturze Zen 2 i wykonany w 7-nanometrowym procesie technologicznym okazał się lepszy. Owszem niewiele, ale jest coś co może przemawiać i to znacznie w przyszłości za platformą AMD. Poczytajmy.

Reklama

Ten prezentowany Ryzen 3000 – choć będący jeszcze w fazie inżynieryjnej – oferując podobne osiągi co topowy model Intela zużył podczas wykonywania operacji mniej energii elektrycznej. Przypomnijmy, że procesor Intela pobierał ~ 180 W energii, podczas gdy wspomniany AMD Ryzen z serii 3000 potrzebował już na to tylko około 130 W. Według CEO AMD, Lisy Su taktowanie powinno zostać jeszcze podwyższone w finalnym produkcie, więc osiągi powinny być lepsze.

Wynika z tego, że nowa i już trzecia generacja procesorów AMD Ryzen przyniesie około 15 procent wzrostu wydajności w stosunku do obecnej generacji procesorów Ryzen 2000. To trochę mało, energooszczędność naszym zdaniem mogłaby być również większa. Mimo wszystko to AMD od jakiegoś czasu wjedzie prym w produkcji coraz to bardziej udoskonalonych i mniejszych CPU co owocuje dużo lepszą sprzedażą. Mikroarchitektura Zen 2 i 7 nanometrowy proces technologiczny, naszym zdaniem, będzie największą i najlepszą komputerową nowością, która przydarzy się nam w roku 2019.

Firma AMD zapowiedziała również, że nowe Ryzeny 3000 pojawią się w sprzedaży już w połowie tego roku i nie powinniśmy się obawiać żadnej obsuwy.

Jak został zbudowany procesor AMD zaprezentowany na CES 2019? Na laminacie procesora znajdziemy dwa o różnej wielkości krzemowe jądra – zwane dalej chipletami. Ten większy, został wykonany w procesie 14 nm i zawiera pakiet niezbędnych interfejsów, modułów I/O, linii PCIe czy zestaw kontrolerów pamięci, drugi, ten mniejszy zawiera zaś rzecz jasna osiem rdzeni Zen 2.

Wprawdzie nie wiadomo jeszcze ile maksymalnie rdzeni mają zaoferować nowe procesory Ryzen, to patrząc jednak na ich budowę, co potwierdza i sama CEO firmy AMD, teoretycznie możliwe jest zastosowanie nawet trzeciego jądra. Czy zatem czekają nas również procesory Ryzen 3000 z 16-rdzeniami? No tego niestety jeszcze nie wiemy. Wiemy natomiast, że nowe procesory zaoferują już obsługę interfejsu PCIe 4.0 x16, co cieszy.

Cyberpunk 2077 – informacje o multiplayerze, DLC i nowe trailery

Na targach PAX w Australii przedstawiciele polskiego CD Projekt Red ujawnili kilka nowych informacji na temat swojej najnowszej, chyba najbardziej wyczekiwanej na rok 2020,...

Death Stranding z polskim dubbingiem i na nowych zwiastunach

Najnowsze "dziecko" Hideo Kojimy, ojca legendarnych serii gier, jak na przykład Metal Gear czy Silent Hill, będzie miało swoją premierę już w następnym miesiącu.Co...

Destiny 2 za darmo wraz ze wszystkimi – starszymi DLC. Zobacz zwiastun nowego dodatku

Bungie, twórcy popularnej strzelanki z elementami MMO, z okazji premiery dodatku Shadowkeep jak i odłączenia się od Activision Blizzard, udostępnili swoje najnowsze "dziecko" -...

God of War w promocji – poznaj najnowszą historię Kratosa już za 75zł

Grę "God of War" od Sony, która przez wielu uważana jest za jedną z najlepszych ekskluzywnych pozycji na PS4, można teraz nabyć - w...
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Reklama

Sprawdź cenę na Ceneo.pl