AMD też pracuje nad Ray-tracingiem oraz nad techniką DirectML

0

Dr. Lisa Su – dyrektor generalny AMD – ujawniła, że producent procesorów Ryzen i układów graficznych Radeon również pracuje nad Ray-tracingiem.

Przypomnijmy, że karty graficzne Nvidii z rodziny GeForce RTX 20 obsługują już technikę śledzenia promieni świetlnych w czasie rzeczywistym. AMD swoje prace już zaczęło, choć szczegóły nie są jeszcze znane. Można za to się spodziewać, że z kolei technika DirectML dla Windowsa 10 będzie wspierana przez wszystkie karty graficzne zgodne z DirectX 12. Kiedy jednak to nastąpi to również w pewnym sensie zagadka.

No właśnie, jak wiadomo nowe GeForce’y to nie tylko obsługa Ray-tracingu. Kolejną nowością w wydajnych układach zielonych jest wprowadzenie techniki DLSS (Deep Learning Super-Sampling), która ma za zadanie wygładzanie obrazu, wykorzystując przy tym techniki uczenia maszynowego, przez co mniej obciążać będzie nasz sprzęt.

R E K L A M A

AMD nie chce być gorsze i zamierza spróbować swoich sił w implementacji nowego rozwiązania dla wydajniejszego wygładzania obrazu. Wspomniany DirectML to dodatek do interfejsu DirectX, który pozwoli korzystać z uczenia maszynowego…

W przeciwieństwie jednak do DLSS Nvidii, technologię DirectML będzie można wykorzystać na wszystkich kartach graficznych obsługujących DirectX 12 pod kontrolą Windowsa 10, ale dopiero kiedy sam Microsoft zdecyduje się na dodanie tej funkcji do systemu. Nastąpi to zapewne dopiero podczas aktualizacji na wiosnę 2019 r., ale czy to pewne? No patrząc na niejednokrotne informowanie przez giganta, że platforma Windows 10 jest wspaniałą i najlepszą platformą dla graczy, to jest to możliwe. Z drugiej jednak strony, Microsoftowi zdarzają się również obsuwy w terminach.

Mimo paru niewiadomych (na czas obecny) to cieszy fakt, że AMD coś tam działa. Mamy nadzieję, że za jakiś czas zacznie jeszcze dużo lepiej zaskakiwać jeśli chodzi o ciekawe wprowadzane pożądane rozwiązania. Konkurencji nigdy na rynku dość. Może lepszym rokiem w sektorze kart graficznych dla AMD okaże się właśnie ten, bieżący 2019?

Polecane produkty

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o