Wiemy co z Thunderbird: klient pocztowy zostanie u Mozilli

0

Wraz z końcem ubiegłego roku Mozilla podjęła decyzję, że prace nad klientem poczty Thunderbird nie będą dłużej przez nią rozwijane. Przez kilkanaście miesięcy trwały negocjacje, dzięki którym Thunderbird miał się na nowo odnaleźć.

Obecnie już wiemy co będzie dalej. Philipp Kewisch z Mozilli poinformował, że fundacja podjęła decyzję, że projekt wciąż będzie występował pod flagą Mozilli, choć na nieco innych warunkach niż dotychczas.

Nie oddano Thunderbirda w ręce Software Freedom Conservancy, w którego skład wchodzi między innymi Wine, Inkscape, Git, Samba czy Shotwell, czy The Document Foundation. Myślano też nad tym, by Thunderbird stał się całkiem niezależnym podmiotem.

R E K L A M A

Ostatecznie zadecydowano, że Mozilla nadal będzie rozwijać Thunderbirda w sensie prawnym, podatkowym i kulturowym, lecz z pewnymi wyjątkami: rada nadzorcza Thunderbirda będzie ściśle współpracować z Mozillą nad uniezależnieniem klienta poczty pod kątem operacyjnym i technicznym, co ma odciążyć zasoby fundacji.

Jeżeli współpraca nie zadowoli którejkolwiek ze stron, to uzgodnienia mogą zostać zerwane z sześciomiesięcznym okresem wypowiedzenia.

Wiadomo także, że kwestii samego oprogramowania Thunderbird będzie nadal wykorzystywał silnik Gecko, a z czasem przejdzie na rozwiązania webowe…

Pobierz: Thunderbird!

Polecane produkty

Dodaj komentarz