UE chce obniżyć ceny połączeń międzynarodowych?

0

Od połowy czerwca 2017 roku za rozmowy i SMS-y na obszarze Unii Europejskiej płacimy zgodnie z cennikiem krajowym operatora. Trwają prace nad drugą częścią planu mającego na celu obniżenie kosztów w przypadku połączeń wykonywanych za granicę z terytorium Polski.

Regulacja wdrożona przez Komisję Europejską pomoże zaoszczędzić pieniądze małym przedsiębiorcom. Operatorzy mogą natomiast szukać zysków w innych usługach.

Analiza przeprowadzona przez firmę EY pokazuje, że regulacja wdrożona przez Komisję Europejską może sporo kosztować operatorów telekomunikacyjnych. Analitycy przewidują spadek zysku operacyjnego EBITDA nawet do 7 procent, a także znaczną obniżkę przychodów z roamingu – nawet o 65 procent.

R E K L A M A

Europosłanka Platformy Obywatelskiej – Róża Thun – zaprzecza jakoby operatorzy mieli wnieść skargę do Komisji Europejskiej. Istnieje bowiem zapis, który uwzględnia straty poniesione przez operatorów.

Warto zaznaczyć, że pomimo zniesienia roamingu rozmowy międzynarodowe wciąż są jeszcze drogie.

Trwają już prace nad zmniejszeniem opłaty międzynarodowej. Róża Thun wraz z posłami Parlamentu Europejskiego wysłała zapytanie, które trafiło bezpośrednio do rąk Komisji Europejskiej.

“Rozpoczęliśmy kroki w tym kierunku, aby zmniejszyć również te opłaty, bo albo mamy Europę z granicami, albo bez granic. Roaming jest już załatwiony i mam nadzieję, że będzie dobrze funkcjonował, te wakacje to trochę okres próby. Rozmowy międzynarodowe nie powinny kosztować więcej niż to, co płacimy w kraju, stopniowo będziemy do tego dążyć” – podsumowuje Róża Thun.

Polecane produkty

Dodaj komentarz