Do 2020 roku wszystkie polskie szkoły z internetem

okładka

W latach 2018 - 2020 rozpocznie się podłączenie polskich szkół do szybkiego internetu.

Obecnie tylko kilka tysięcy szkół, spośród 30,5 tysięcy, jest w zasięgu sieci o przepustowości 100 Mb/s. Modernizacja i przyłączenie potrwa trzy lata.

Dzięki ustawie o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), nad którą kończy prace Senat, na terenach wykluczonych cyfrowo powstanie nowoczesna infrastruktura. Na stan dzisiejszy 23% placówek oświatowych  korzysta z internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, a u ponad 40% prędkość ta nie przekracza 10 Mb/s.

Mało rozpowszechnione są także umiejętności programowania wśród uczniów... W przypadku najbardziej rozwiniętych krajów, takich jak np. Finlandia, odsetek osób, które napisały w swoim życiu jakikolwiek program przy wykorzystaniu specjalistycznego języka wynosi 38%. W Polsce to 14 procent. Przypomnijmy też, że od września 2017 roku nauka programowania rozpoczęła się także w Polsce, w I klasach szkół podstawowych...

R E K L A M A

Podłączenie wszystkich szkół do sieci szybkiego internetu będzie kosztowało 320 mln zł, a przez 10 lat od 2022 roku na utrzymanie sieci trafi 1,3 mld zł z budżetu państwa. To oznacza, że samorządy mogą zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć np. na sprzęt lub cyberbezpieczeństwo.

Działanie to ma zniwelować wykluczenie cyfrowe i przyczynić się do wyrównania szans edukacyjnych uczniów. 

 

Udostępnij
Źródło: media2.pl

Wstecz

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok