Asus, Philips, Pioneer oraz Denon & Marantz ukarane grzywną przez Komisję Europejską

okładka

Komisja Europejska nałożyła kary finansowe za wymuszanie na detalistach internetowych sprzedaży produktów powyżej ustalonej z góry ceny. Znani producenci przyznali się do manipulowania cenami.

Każda z firm: Asus, Philips, Pioneer oraz Denon & Marantz narzucała swoim partnerom ustaloną z góry stałą lub minimalną cenę sprzedaży konkretnego produktu, a gdy dany sklep nie stosował się do nakazu, grożono mu m.in. blokadą dostaw.

W przypadku Asusa chodzi m.in. o notebooki i wyświetlacze, sprzedawane na terenie Niemiec i Francji w latach 2011 - 2014. Z kolei Philips naruszył prawo od 2011 do 2013 roku manipulując cenami ekspresów do kawy, odkurzaczy, a także kina domowego, na cenach szczoteczek do zębów i suszarek do włosów kończąc. Firma Pioneer wymuszała minimalne ceny sprzętu z kategorii kina domowego i głośników. Ostatnia z ukaranych firm - Denon & Marantz - ustalała ceny urządzeń audio i słuchawek w Holandii w okresie od 2011 do 2015 roku.

R E K L A M A

Jako, że wszystkie powyższe firmy udostępniły niezbędną dokumentację, dzięki której śledztwo mogło zostać doprowadzone do końca, Komisja Europejska postanowiła obniżyć nałożone na firmy grzywny o maksymalnie 50 procent.

Najwięcej, bo aż 63,52 mln euro zapłaci firma Asus, Philips - 29,828 mln euro, z kolei Pioneer - 10,173 mln euro, a Denon & Marantz - 7,719 mln euro.

 

Udostępnij
Źródło: Komisja Europejska

Wstecz

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Dalsze informacje Ok