Nowy obiektyw Sony FE 24-105 mm f/4 G OSS

Nowy obiektyw Sony FE 24-105 mm f/4 G OSS

26/10/2017 0 przez Tomasz Filipski

Firma Sony zaprezentowała nowy, pełnoklatkowy obiektyw typu zoom z linii G.

Nowy, lekki i niewielki zmiennoogniskowy obiektyw 24-105 mm f/4 G OSS – z mocowaniem typu E, został wyposażony w napęd autofocusa Direct Drive SSM.

R E K L A M A

Model ten powinien być wykorzystywany w fotografii krajobrazowej, reportażowej, a nawet portretowej lub ślubnej. Wyróżnia się znakomitą ostrością obrazu nawet w rogach kadru, niezależnie od ustawienia ogniskowej. W całym zakresie zoomu – jak podaje producent – można uzyskać piękny efekt „bokeh”, czyli miękkie rozmycie nieostrych fragmentów obrazu.

Nowy obiektyw pokrywa popularny zakres ogniskowych: od 24 do 105 mm. Łączy ponadprzeciętne, charakterystyczne dla serii G Lens parametry obrazu zwiększając do maksimum uniwersalność i użyteczność.

Obiektyw Sony FE 24-105 mm f/4 G OSS został wyposażony w szybki, precyzyjny i cichy napęd systemu AF, dzięki czemu znakomicie uzupełnia bogatą ofertę aparatów Sony z mocowaniem typu E, używanych zarówno do fotografowania, jak i filmowania.

„Wysoka jakość obrazu to zasługa zaawansowanej konstrukcji optycznej z czterema soczewkami asferycznymi, w tym dwiema niezwykle precyzyjnymi soczewkami AA (zaawansowanymi asferycznymi). Są one połączone z trzema strategicznie rozmieszczonymi soczewkami z niskodyspersyjnego szkła ED, które kompensują aberrację chromatyczną i zapewniają maksymalną rozdzielczość.”

Nowy model FE 24-105 mm F4 G OSS waży zaledwie 663 gramy.

„Po zainstalowaniu go na jednym z miniaturowych korpusów Sony z mocowaniem typu E powstaje poręczniejszy, bardziej mobilny zestaw, który zapewnia fotografującemu lub filmującemu użytkownikowi większą swobodę pracy.”

Poza zwartą konstrukcją i uniwersalnym zakresem ogniskowych 24-105 mm atutem nowego obiektywu jest minimalna odległość ostrzenia: wynosi ona zaledwie 1,25 ft (a więc 38 cm) co oznacza możliwość wykonywania imponujących ujęć zbliżeniowych. W uzyskaniu ostrych, niezamazanych zdjęć robionych z ręki pomaga wbudowany optyczny stabilizator obrazu.

Jak wspominaliśmy obiektyw wyposażono w napęd DDSSM (Direct Drive SSM), pozwalający szybko, dokładnie i bardzo cicho przemieszczać grupy soczewek służących do ustawiania ostrości.

Uniwersalność obiektywu zwiększają dodatkowo takie elementy, jak przycisk pamięci ostrości o definiowanej przez użytkownika funkcji, konstrukcja odporna na pył i wilgoć czy zawierająca fluor powłoka przedniej soczewki, która przeciwdziała osadzaniu się pyłu, wody, tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń.

Cena? 1300 dolarów, polska cena jest jeszcze nieznana, premiera w listopadzie.

Foto

sony-fe-24-105-mm- f4-g-oss-foto