CES 2017: Flagowy model bezlusterkowca – Panasonic Lumix GH5 pokazany! [Wideo]

CES 2017: Flagowy model bezlusterkowca – Panasonic Lumix GH5 pokazany! [Wideo]

08/01/2017 0 przez Tomasz Filipski

Oprócz pokazanego i niczym wyróżniającego się aparatu Panasonic FZ80, producent na targach CES 2017 zaprezentował jeszcze dwa bezlusterkowce, w tym model flagowy.

Flagowym modelem bezlusterkowca od firmy Panasonic: Lumix GH5 powinni zainteresować się np. YouTuberzy filmujący aparatami. Nowy aparat to hybrydowe urządzenie najwyższej klasy, przeznaczone dla amatorów fotografii i profesjonalnych twórców filmowych, którzy chcą uwiecznić ważne chwile w jakości wideo 4K o parametrach 60p/50p oraz na zdjęciach 6K.

R E K L A M A

Aparat Lumix GH5 posiada sensor typu MOS o rozmiarze Cztery Trzecie i został pozbawiony filtra dolnoprzepustowego. Rozdzielczość sensora została zwiększona o 25 procent w porównaniu z poprzednim modelem GH4 i wynosi teraz 20,3 Mpix. Nowy aparat korzysta z technologii DFD (Depth from Defocus – ustawianie ostrości przez AF) i może nagrywać filmy w rozdzielczości 4K i fotografować z czułością ISO od 200 do 25600.

Ten flagowy model został wyposażony w nowy procesor obrazu Venus Engine. Pozwala on na jeszcze lepsze odwzorowanie szczególnie w przypadku technologii Natural Texture Expression. Dzięki technologii Multi-pixel Luminance Generation można uzyskać wyraźne i ostre obrazy przy użyciu dziewięć razy większego obszaru informacji o pikselach w trakcie procesu demozaikowania, co zapewnia dokładną reprodukcję szczegółów. W technologii Intelligent Detail Processing każdy piksel jest analizowany pod kątem tego, czy znajduje się w części obrazu, która jest płaska, czy stanowi detal albo krawędź na zdjęciu. Następnie jest przetwarzany w sposób optymalny dla wykrytej charakterystyki. Jednym słowem bezlusterkowiec Panasonic GH5 nada efekt w postaci bardzo dokładnych, ale naturalnych obrazów o zachwycająco odwzorowanych szczegółach, z eliminacją fałszywych kolorów na krawędziach.

Technologia Three Dimensional Colour Control pozwala wykryć nie tylko odcień i nasycenie, ale także jasność. Technologia ta ma umożliwić optymalną kontrolę kolorystyczną w zależności od wartości każdego z tych parametrów. Zapewnia też bogactwo reprodukowanych barw, od najciemniejszych do najjaśniejszych fragmentów obrazu. Standardowa procedura Multi Process NR (Noise Reduction, redukcja szumów) została ulepszona do technologii High Precision Multi Process NR. Tym samym dokładność identyfikacji zakłóceń wzrosła czterokrotnie w porównaniu z poprzednim silnikiem, przy zachowaniu szczegółów obrazu po przeprowadzonej redukcji szumów. Dzięki temu zdjęcia pozostają wyraźne nawet przy wysokich wartościach czułości, z ISO do 25600.

Aparat Panasonic Lumix GH5 został także wyposażony w nową wersję pięcioosiowej technologii podwójnej stabilizacji obrazu – zwanej 5-axis Dual I.S. 2. Skutecznie i w bardziej zaawansowany sposób ogranicza ona rozmazywanie obrazu zarówno podczas robienia zdjęć, jak i nagrywania filmów. Połączenie optycznej stabilizacji obrazu (dwuosiowej technologii Optical Image Stabilizer) i stabilizacji obrazu w korpusie (pięcioosiowej technologii Body Image Stabilizer) kompensuje nawet znaczne ruchy, które wcześniej uniemożliwiały kontrolę. W aparacie Lumix GH5 zastosowano niezwykle precyzyjny czujnik żyroskopowy sterujący kompensacją stabilizacji optycznej (O.I.S.) i stabilizacji w korpusie (B.I.S.). Odbywa się to poprzez analizę ogniskowej i warunków fotografowania, która pozwala używać czasów naświetlania dłuższych maksymalnie o 5 wartości. Jest to niezwykle przydatne podczas robienia zdjęć obiektywami szerokokątnymi czy teleobiektywami, ale także w niekorzystnych warunkach oświetleniowych, na przykład w nocy, albo podczas fotografowania jedną ręką.

Pod koniec naszej prezentacji warto dodać, że aparat Panasonic Lumix GH5 jest nie tylko odporny na kurz i zachlapania, ale także na mróz do -10 stopni Celsjusza.

Lumixa GH5 wyposażono w podwójne gniazdo na kartę pamięci SD, kompatybilne z szybkim i pojemnym standardem UHS-II.

Choć wprawdzie zalet flagowego modelu Panasonica pozostało jeszcze trochę, to powoli – przynajmniej na dziś – kończymy opis aparatu Lumix GH5. Więcej możecie obejrzeć  i posłuchać na opublikowanym materiale wideo.

Aparat Panasonic Lumix GH5 trafi do sprzedaży w marcu 2017, cena będzie dość zaporowa – w przedsprzedaży – wynosi 1999 dolarów (Amazon).

Foto

Wideo

materiał filmowy w rozdzielczości Full HD